„Jedním z nejkrásnějších zadostiučinění v životě je, že kdykoli se upřímně snažíme pomoci jinému, pomáháme i sami sobě.“
Ralph Waldo Emerson
Díky mému příběhu jste možná zjistil/a, že si přeješ, abych byla Tvým PEER konzultantem. Tento termín pro Tebe možná nebude známý, ale v pomáhajících profesích je PEER konzultant jakýmsi profesionálním parťákem. Ač máš ve svém okolí spřízněné duše a kamarády, můžeš zjistit, že se ve Tvém problému můžeš cítit sám/a, protože Ti zkrátka Tvá sociální bublina nerozumí (i když by si to opravdu někdy přála). Poruchy příjmu potravy (dále PPP) narušují i Tvé vztahy – ať už ty blízké, ale i školní, pracovní a přátelské. Paradoxně, v těchto vztazích dost často PPP vznikají, byť si to Tví blízcí nemusí zpočátku zvědomovat.
PPP nemají v žádné jejich fázi lehký průběh. Z mé vlastní zkušenosti jsou často těžkou zkouškou pro všechny, nejvíce však pro nemocného, který navíc nedokáže identifikovat, proč se mu nemoc děje. Není nestandardní, že nemoc vzniká velmi nenápadně a je v tomto ohledu zrádná. Podchytit, kdy je problém již alarmující bývá někdy obtížné, protože se mohou některé symptomy zlehčovat („Ona jen blbne s jídlem”, „Ona chce na sebe jen upozornit”, „Ona je rozmazlená, jen si vybírá v jídle, to ji přejde) aj. další obranné mechanismy okolí.
V jakém okamžiku mě můžeš oslovit?
- když Ti přijde, že se Ti stávající režim vymykat z ruky a víte, že je něco v nepořádku. Bojíš se oslovit odborníka (psychologa, psychiatra, terapeuta, nutričního terapeuta), nebo se na to zkrátka ještě necítíš a přeješ si emočně uklidnit od profesionálnějšího parťáka,
- pociťuješ, že Tvé jídelní návyky, chování a nálady, začínají ovlivňovat blízké okolí a dochází tak i často ke konfliktům,
- trpíš-li PPP, léčíš se ambulantně nebo v pobytovém zařízení a pociťuješ, že Ti jakýsi mezičlánek pomoci chybí,
- máš-li po léčbě PPP, ale potřebuješ akutně berličku ve svém reálném životě, kde už nejsi v kontaktu s osobami se stejným problémem, které se aktuálně léčí. Potřebuješ nadhled někoho, kdo už má nemoc odžitou, ale zároveň Ti “nabídne rameno” na ventilaci emocí.
Situací a emocí, se kterými se konfrontujete ve všech fázích je nespočet. Každý se s nimi vyrovnává jinak. Ke každému z Vás tedy budu přistupovat individuálně.
V PEER konzultanství se zaměřuji na tyto poruchy spojené s příjmem potravy:
- mentální anorexie,
- mentální bulimie,
- kombinovaná anorexie s bulimií,
- záchvatovité přejídání.
Jak Ti mohu pomoci?
- peer konzultace mohou probíhat offline, na bázi osobního setkávání. Jsem dostupná nejvíce v Plzni. Pak také na domluvě v Karlových Varech, nebo na Chomutovsku. Nabízím ale, také variantu online peer poradenství. Místo osobního setkávání nechám zcela na Tobě. Můžeme zajít do kavárny, nebo můžeme vzít kávu s sebou na lavičku do přírody, pokud si přeješ vše ventilovat na čerstvém vzduchu,
- věřím, že každá krize vede k růstu. Pokud budeš cítit jakoukoliv negativní emoci, tenzi, nebo úzkost, můžeš se mnou vše sdílet. Společně se na to vše podíváme z jiných perspektiv,
- support v mezilidských vztazích: Vím sám/a, že život mimo léčbu, v realitě, je mnohdy fackou a nepříjemným probuzením. Při pobytu na klinice jsi se setkal/a nejspíše s podobnými zkušenostmi u ostatních a odborní lékaři ti také rozuměli. Tohle však nebude s tebou denně a ty budeš mnohdy cítit rezignaci, nebo budeš mít tendenci utéci do problému znova. Pomohu ti pofoukat bolístky pramenící z toho, že jsi prostě občas v šoku a cítíš bezmoc;
- nabízím ti mou vlastní zkušenost s mentální anorexií, kterou jsem si před lety prošla. A díky které jsem tam, kde jsem osobnostně i profesně.
- udržitelně a dle tvého tempa. Ač o udržitelnosti slyšíme dnes už skoro všude, měla by se promítat i v přístupu k sobě samotným. Nebudu tě úkolovat nesmyslnými a nereálnými cíli, kterých v danou chvíli ani nemůžeš dosáhnout, protože jsi v jiné fázi. Ale můžeme k úzdravě, i v souladu s Tvou další pomocí (terapeutickou, psychiatrickou, nutriční), dojít krátkými kroky, které pro tvé další fungování budou efektivnější a léčba může být díky tomu ještě více účinná.
Co PEER konzultant nedělá?
Ať už jsi v jakékoliv fázi PPP, považuji za důležité také zmínit, co PEER konzultant nedělá. Ač mám vystudovanou sociální práci v magisterském stupni a personální management a lidské zdroje (Mgr.) a dlouhodobě se vzdělávám v těchto, i dalších příbuzných oborech, neposkytnu ti odbornou pomoc ve smyslu medikace, stanovení diagnózy, psychoterapie, ale také ti nesestavím jídelníček, který by ladil s tím, co potřebuješ fyzicky. Nebudu do tvé stávající léčby (ambulantní, pobytové), jakkoliv zasahovat, ale na druhé straně, mohu s odborníky, v jejichž péči jsi, spolupracovat tak, aby tvá úzdrava byla úspěšná a nedocházelo k relapsu.
Co mohu pro Tebe v rámci odborné péče ovšem udělat, je poradit Ti, díky znalosti systému pomoci a přehledu služeb v pomáhajících profesích, doporučení na odbornou pomoc, která pomůže dále s tvou úzdravou. Peer konzultanství pro tebe může zůstat další berličkou a doplňkem k odbornému supportu, který nyní využíváš nebo který v budoucnu vyhledáš.
Jak mě můžeš kontaktovat?
Kontaktovat mě můžeš v tuto chvíli prostřednictvím vstupního online dotazníku, nebo telefonického kontaktu (+420 725 337 095). V dotazníku nezapomeň vyplnit i kontaktní údaje na Tebe. Já se Ti v co nejkratším časovém horizontu ozvu obratem!
Těším se na Tvůj příběh!
Foto: Irena Karpíšková, Tereza Havlíčková.